Buzlu Erimiş Kum, Grönland'ın Ekonomik Kurtuluşu Olabilir

Buzlu Erimiş Kum, Grönland'ın Ekonomik Kurtuluşu Olabilir

Buzlu Erimiş Kum, Grönland'ın Ekonomik Kurtuluşu Olabilir

Küresel okyanuslara verilen yıllık sediment katkısının yüzde sekizi Grönland Buz Levhası'ndan geliyor.

Fotoğraf: Nicolaj Kroeg Larsen

İklim değişikliği Grönland'ın buzullarını eritti ve kıyılarına daha fazla nehir sedimenti bıraktığında, uluslararası bir araştırmacı grubu Kuzey Kutup ülkesi için öngörülemeyen bir ekonomik fırsat belirledi: altyapı için hammaddelerin yoğun olduğu yurtdışında fazla kum ve çakıl ihraç ediyor.

Sıra dışı, ancak potansiyel olarak kazançlı bir çözüm, CU Boulder, Kopenhag Üniversitesi, Arizona Eyalet Üniversitesi ve Rhode Island Tasarım Okulu'ndan bilim adamları tarafından geliştirilmiştir. Bulguları bugün Nature Sustainability dergisinde yayımlandı.

CU Boulder'daki Arktik ve Alp Araştırmaları Enstitüsü (INSTAAR) ve Carlsberg Vakfı araştırma görevlisi Mette Bendixen, "Erime Grönland Buz Levhası, sahile muazzam miktarda tortu getiriyor" dedi. “Küresel okyanuslara verilen yıllık sediment katkısının yüzde sekizi Grönland Buz Levhası'ndan geliyor ve küresel ısınmaya devam ederek bu sayının artması bekleniyor.”

Grönland gibi Kuzey Kutup Ülkeleri iklim değişikliğinin devam eden etkileri ile mücadele ediyor, özellikle şu anda savunmasız ticaret balıkçılığı ve diğer birkaç büyük sanayi üzerinde aşırı bir mücadele. Grönland, yıllarca ekonomisini madencilik, petrol çıkarma ve turizm yoluyla çeşitlendirmeye çalışmıştır, ancak ilerleme yavaş olmuştur; ülke hala yüzde 10'luk bir işsizlik oranı ve kalıcı gelir açığı rapor ediyor.

Aynı zamanda, küresel kum rezervleri son yıllarda hızla tükenirken, talep ancak küresel kentleşme ve altyapı yatırımları sayesinde artmıştır. Çalışmada, Grönland kıyılarına her yıl verilen kum miktarının, Grönland'ın gayri safi yurtiçi hasılasının yarısından fazlasına eşdeğer bir piyasa değerine sahip olduğu (2015'te 2,22 milyar $) ve bu değerin küresel pazarın önümüzdeki 25 yıl içinde ikiye katlanması bekleniyor. Kum fiyatları artmaya devam ediyor.

Bir CU Boulder doçenti ve INSTAAR araştırma görevlisi olan Irina Overeem, “Bu çalışma ile iklim değişikliğine bağlı olarak hayata geçirilen nadir bir ekonomik fırsat örneği sunuyoruz” dedi.

Ancak kum kullanımı, bozulmamış Arktik manzarasına potansiyel olarak müdahale edebileceğinden tartışmalı olabilir. Çalışma, Grönlandik toplumla işbirliği içinde çevresel etki ve uygulamanın dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini önermektedir.

Kopenhag Üniversitesi Danimarka Doğa Tarihi Müzesi'nde profesör olan Minik Rosing, "Grönland kum çıkarmadan yararlanıyorsa, hem yerel hem de küresel olarak kaynak konusunda farkındalık yaratmalıyız" dedi. "Grönlandik halkı bunun bir parçası olmalı. Grönland sıkı kaynak mevzuatına sahip ve yetkililer ve sanayi, çıkarmanın çevre üzerindeki olası olumsuz etkilerini en aza indirmek için işbirliği yapmalı."

Arizona Eyalet Üniversitesi'nden Julie Ann Wrigley Sürdürülebilirlik Enstitüsü'nün araştırma görevlisi olan Lars L. Iversen, "Araştırmamıza başladığımızda, sonuçlarımızın Grönland'da bir kum madenciliği endüstrisi kurma fikrini destekleyeceği hakkında hiçbir fikrimiz yoktu" dedi. “Sadece bilimin ne kadar tahmin edilemez olabileceğini ve çalışmalarımızın karşılaştığımız küresel zorlukları çözmede nasıl katkıda bulunduğunu düşünmek zorunda olduğumuzu gösteriyor.”

 

Kaynak: Boulder-Colorado Üniversitesi. Orijinal yazı: Trent Knoss

Referans: Mette Bendixen, Irina Overeem, Minik T. Rosing, Anders Anker Bjørk, Kurt H. Kjær, Aart Kroon, Gavin Zeitz ve Lars Lønsmann Iversen. Grönland'da kum sömürüsünün vaatleri ve tehlikeleri . Doğa Sürdürülebilirliği , 2019 DOI: 10.1038 / s41893-018-0218-6