Manyetik siyah kumun aktive ettiği TİMÜS bezinin hayati önemi

Manyetik siyah kumun aktive ettiği TİMÜS bezinin hayati önemi

Manyetik siyah kumun aktive ettiği TİMÜS bezinin hayati önemi

Timüs bezi, birincil lenf organlardan biridir. Tiroid bezinin altında, göğüs boşluğunda ve soluk borusunun önünde bulunur. Doğumdan önce ve doğumdan hemen sonra lenfosit meydana getirerek vücudu enfeksiyonlardan korur. Tiroit bezinin salgıladığı T hücrelerini içine alarak, fermonte ederek güçlendirir ve antikor haline getirerek eğitir. Bağışık sisteminin mikroplarla nasıl savaşacağı konusunda eğitim ve aktivitesinden timüs salgıları sorumludur. Bağışıklık sistemini çökerten hastalıkların ölümcül olması, T hücrelerinin haberleşme hattını kesmelerinden kaynaklanır.

Timüs yaşla birlikte gerileyen bir organdır. Timüs bezi (kapsülü),  çocukluk yıllarında fındık büyüklüğünde olup, ergenlik çağında ceviz büyüklüğüne (ergenlik oluşumunu hızlandırır) erişir; yaş ilerledikçe bezelye ve pirinç kadar küçülerek işlevi azalır. 20 yaşından sonra küçülmeye başlar. 60 yaşından sonra hemen hemen yok olur. Timüs bezinin zamanla fonksiyonunu yitirmesi, bağışıklık sisteminin bozulmasına ve hastalıklara yol açmaktadır.

Araştırmalarda stresten uzak ve kaybetme korkusu olmayan bazı yaşlılarda timüs bezinin ceviz büyüklüğünde kendini muhafaza ederek işlevini sürdürdüğü görülmüştür. Ayrıca kortikosteroid hormonlarının uyarılarına açıktır. Fazla heyecan, stres gibi durumlar sık yaşanırsa timüs atrofiye uğrar ve görevini yapamaz hale gelir; immün cevap geriler. Manyetik siyah kum, timüs bezinin aktive olmasına ve dolayısıyla sağlığa olumlu etki eder.